Yeni bir eve mi taşınıyorsunuz?

Hiçbir şeyi unutmadığınızdan emin olmak için bu yazı tam size göre

Yeni bir eve taşınırken unutmamanız gerekenler vardır. İnsan taşınma anı çok acele hareket edebiliyor ve bu telaşın ortaya koyduğu bazı eksiklikler olabiliyor. Taşınmadan önce olumsuzluklarla karşılaşmamak için kendinize özel bir liste yapmanız gerekiyor. 

Taşıma işlemini listeye göre yapmanız gerekiyor. Bu liste sizin kurtarıcınız olabilir ve taşınma anındaki acele ile davranmanız listeye uyduğunuz sürece hiç bir sorun yaşatmaz.

Eşyalarınızın toplanmasından yeni eve taşınana kadar tüm süreci kısaca ele alacağız. Sorunsuz ve zahmetsiz taşınmanın en iyi ipuçlarını sizinle şimdi paylaşacağız. Gelin şimdi taşınırken dikkat edilmesi gereken nelermiş hep beraber bakalım.

 1. Taşınacağınız evin boya, badana, tadilat gibi işlerinin tamamlandığından ve taşınmaya uygun olduğundan emin olun. Bu gibi eksiklikler varsa ev sahibine ya da anlaştığınız emlakçı ile durumu kontrol altına alabilirsiniz. Tüm eksiliklerin konuştuğunuz ve anlaştığını gibi olmasına dikkat edin.
 2. Eşyalarınızı kolilemek, paketlemek için yeteri miktarda koli bandı, koruma balon kabarcıklı naylon, eşyaların kırılmaması için gazete yada kağıt havlu, geniş paket ve karton alın. Ayrıca geniş büyük naylon süreçlerden de alabilirsiniz. Paketleme çok önemlidir. Nakliye firmaları dikkat etselerde siz önleminizi alın.
 3. Nakliye şirketlerinin hemen hepsi eşyaları paketleyerek taşısada değerli eşyalarınızın kırılabilme ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız ve önceden kendiniz paketlemelisiniz. Sonrasında nakliye şirketini ekstra olarak bu durumu anlatarak paketletebilirsiniz.
 4. Hazırladığınız kolilerin ya da paketlerin üzerlerine içlerinde ne olduğunu ve hangi odaya ait olduklarını silinmez kalemle yazınız. Böylece taşınma işlemi diğer eve yapıldıktan sonra hepsini yerli yerine koyabilirsiniz.
 5. Kolileri çok ağır yapmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde kolinin taşınma esnasında yırtılma, patlama gibi durumu olabilir. Bu açıdan son derece dikkatli olmalısınız. Özen göstermelisiniz.
 6. Yeteri kadar koli bulamadıysanız bazı geniş eşyaların içlerine uygun ev gereçlerini sığdırabilirsiniz. Ayrıca tencere gibi ürünlerin içerlerine uygun bulduğunuz eşyaları koyabilirsiniz. Ama aynı zamanda balon kabarcıklı naylonlar ile desteklemenizi tavsiye ederiz. Bu kırılmasını önleyecektir.
 7. Eski evden size ait olanları yeni evinize götürmekten çekinmeyin alın.
 8. Anlaştığınız nakliye firması çalışanlarını siz yönlendirin. Eşya taşıma işlemleri sırasında yeni ev odalarına ilgili kolileri bırakmalarını söyleyin. Daha öncesinden bu durumları ve kırılmama gibi hususları ya da kırılmadan sonra değeri karşılama gibi durumları nakliye firmaları ile konuşmayıda kesinlikle unutmayın. Baştan anlaşın.
 9. Taşınmadan sonra eşyalarınızı acele ile çıkarmayın. İlk önce bir dinlenenin kendinizi rahatlatın ve sonra planlı bir şekilde ilk önce olacakları dikkatlice ilgili odada çıkarın. Böylece hem karışmaz hemde öncelikli ihtiyaçlarınızı çıkarmış olursunuz.
 10. Koli, bant, poşet vs. artıkları daha sonra değerlendirebilmek için ayrıca ayırın, bu işlemi geniş bir poşetle yaparak saklayabilirsiniz. Diğer arta kalan çöpleride bir geniş poşete doldurarak çöpe atabilirsiniz.

  Ek olarak taşınma konusunda detaylıca nakliye firmalarından öneriler, bilgiler alabilir ya da taşınma tecrübesi olan yakınlarınızdan fikirler elde edebilirsiniz. Aradaşlarınızdan da yardım istemeyi unutmayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir