Kış Aylarında Derin Dondurucuda Saklayabileceğiniz Besinler

Kış aylarında tadı ve kokusu bozulmadan yiyebileceğiniz yaz besinlerini aşağıda detaylıca yazdık. Önemli değişiklikler yaşamadan ve hiç bozulmadan yiyecekleri gelin hep beraber okuyup, kendimize notlar alalım.

Et

Et besininde bir çok besin kaynağı bulunuyor. Dana eti, kuzu eti, koyun eti, kümes hayvanı (tavuk, hindi, bıldırcın, ördek vs.), kıyma, pişmiş et, balık gibi besinleri dondurucuda saklayabilirsiniz. Yter ki besinleri doğru şekilde ve doğru kullanım ile dondurup, tüketelim. Dondurulan bir ürünün çözülmesinden sonra tekrar dondurulması bakteri üretebilir ve kalitesini düşürebilir. Bu nedenle tek kullanım ya da yemeklik şeklinde tüketebilirsiniz. Daha öncesinde paketlerken tüketebilinecek şekilde paketlemeniz hem hızlılık hemde sağlıklı bir kullanım sunar.

Meyve

Bir çok meyve gurubunu toplayabiliriz. Kiraz, vişne, ahududu, çilek, şeftali, erik, nektarin, mango, kızılcık, böğürtlen, yaban mersini, frenk üzümü, portakal, limon gibi besinleri derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Mesela bu gün kasımlardan bir gün ve yaz meyvesini kış mevsiminde rahatlıkla yiyebilirsiniz. Hemde cüzdanınızı zorlamaz, sağlıklı bir yaz lezzetini kış ayında yiyebilmek sizi çok mutlu edecektir. Araştırmalara göre dondurma işlemi gören meyvelerin antioksidan miktarını arttırmaya yardımcı olunduğunu tespit edilmiştir. 

Sebze

Biber, havuç, barbunya, haşlanmış nohut, haşlanmış fasulye, mantar, bezelye, kabak, mısır, brokoli gibi besinleri güvenle dondurabilir ve yiyeceğiniz miktar kadar paketleyip çıkarıp tüketebilirsiniz. Dilerseniz püre halinde hazırlayabilir sos olarakta kullanabilirsiniz. 

Yağ ve Peynirler

Tereyağı, saf  tereyağı, peynirleri hava almayan kapta muhafaza edebilirsiniz. Ürünleri uzun soluklu olarak kullanabilirsiniz. 

Ekmek ve Pide

Ekmek, pide, sodalı ekmek, kendi yaptığını el yapımı ekmek ve hamurunuzu rahatlıkla derin dondurucuda saklayabilirsiniz. 

Çorbalar için Et ve Tavuk Suyu

Çorbaların bir çoğunda et ve tavuk suyu, hatta genelleme yapalım yemeklerin genelinde kullanılmaktadır. Öyle ki saklama şartlarıda çok kolay ve istediğiniz oranda poşetleyip saklayabilirsiniz. Dilerseniz kullanımı kolay olsun diye paketlerken buz poşetlerini kullanabilirsiniz. 

Bu size hem zaman hemde kolaylık ve en önemlisi sağlık sunacaktır.

Kurubaklagiller

Tüm baklagilleri kolayca saklayabilirisiniz. Tabi haşlanmış bir şekilde saklayacağınızı unutmayınız. Önerilen saklama süresi 3 aydır.

Dondurmamanız Gereken Besinler

  • Domates, turp, kereviz, salatalık, çiğ patates gibi yüksek su oranı barındıran sebzeler
  • Kavun, narenciye (meyve su olarak dondurulabilir), elma, armut
  • Ricotta, süzme peynir, krem peynir 
  • Yoğurt
  • Kızartılmış yiyecekler
  • Et besinli soslar
  • Şarküteri ürünleri (et)

Not: Dondurucunuzun iç sıcaklığını -18°c olduğundan emin olunuz. -18°C olduğunda daha hızlı dondurma işlemi sağlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir